Φουλ αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα Γερμανίας, με την 16η αγωνιστική να διεξάγεται Τρίτη και Τετάρτη. Σήμερα θα ασχοληθούμε με δύο αναμετρήσεις, με τα ζευγάρια Γκλάντμπαχ-Νυρεμβέργη και Χέρτα-Άουγκσμπουργκ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ – ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ (19:30)

Από «λευκή» ισοπαλία προέρχεται η Γκλάντμπαχ με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ, συμπληρώνοντας δύο σερί εκτός έδρας χωρίς νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο γλίτωσε από το VAR, στη συνέχεια δέχθηκε πίεσε. Στάθηκε τυχερή σε αρκετές περιπτώσεις, επιθετικά δυσκολεύτηκε να φτιάξει ευκαιρίες και το αποτέλεσμα κρίνεται κολακευτικό. Μετρά τρία διαδοχικά no goal, εντός έδρας μετρά επτά νίκες σε ισάριθμες φετινές αγωνιστικές. Η Νυρεμβέργη συνέχισε τις απογοητευτικές εμφανίσεις, ηττήθηκε 2-0 από τη Βόλφσμπουργκ και βρίσκεται εντός ζώνης του υποβιβασμού. Αμυντικά προβληματίζει σε μεγάλο βαθμό, απέτυχε να κρατήσει το μηδέν για ένατο διαδοχικό ματς. Τελευταίο φορά που δεν δέχθηκε γκολ στις 29/09.

Αναμέτρηση με ξεκάθαρο φαβορί, η Γκλάντμπαχ παρουσιάζεται ασυναγώνιστη εντός έδρας. Μετρά 10 σερί νίκες (πέρσι και φέτος) στην Μπουντσελίγκα, σκοράροντας με χαρακτηριστική ευκολία. Σε τραγική κατάσταση η Νυρεμβέργη, περιμένουμε να ηττηθεί με σχετική άνεση. Επιλογή ο άσος σε συνδυασμό με τα γκολ.

ΧΕΡΤΑ – ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (21:30)

Το αήττητο σερί έλαβε τέλος για τη Χέρτα, με το 2-1 στην έδρα της Στουτγκάρδης. Ισορροπημένη αναμέτρηση σε γενικές γραμμές, προηγήθηκε στο 38ο λεπτό και έδειχνε να πατάει καλά. Στην επανάληψη παρουσιάστηκε αποσυντονισμένη, δέχθηκε πίεση και υπέκυψε στο 76′. Πρώτη ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές, σκόραρε στις έξι από τις επτά πρόσφατες υποχρεώσεις. Η Άουγκσμπουργκ πήρε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 απέναντι στη Σάλκε, διέκοψε το σερί των τεσσάρων ηττών. Συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, δέχθηκε γκολ στα επτά τελευταία.

Η Χέρτα έχει καλό σερί σκοραρίσματος, η Άουγκσμπουργκ βάζει και δέχεται γκολ σχεδόν με την ίδια συχνότητα. Ζευγάρι κομμένο και ραμμένο για ποντάρισμα στα γκολ, με το Over να παίζεται σε ικανοποιητική απόδοση.