Mε θετικό πρόσημο συνεχίσαμε το Σάββατο, επιβεβαιώθηκαν εύκολα οι δύο από τις τρεις επιλογές. Το απόλυτο χάθηκε μόλις για ένα γκολ, με τη Λέστερ να μένει στο μηδέν με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας και να χαλάει το εκατέρωθεν σκοράρισμα. Το σημερινό πρόγραμμα κρίνεται ιδιαίτερα ελκυστικό, θα κάνουμε παιχνίδι με τρεις αναμετρήσεις από τα πρωταθλήματα των Πρέμιερ Λιγκ και Σέριε Α.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ – ΑΡΣΕΝΑΛ (15:30)

Η Σαουθάμπτον προέρχεται από ήττα 1-0 στην έδρα της Κάρντιφ, ολοένα και βυθίζεται βαθμολογικά. Με απολογισμό μόλις μία νίκη σε 16 φετινές αγωνιστικές, πλέον κάθε παιχνίδι αποτελεί τελικό στη μάχη της παραμονής. Η αλλαγή προπονητή δεν έχει λειτουργήσει μέχρι στιγμής, ενώ η παράδοση με την Άρσεναλ είναι σαφέστατα με την πλευρά των Λονδρέζων. Οι «κανονιέρηδες» συνεχίζουν το αήττητο σερί, μεσοβδόμαδα πήραν τη νίκη στο Γιουρόπα και έφθασαν τα 22 ματς σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς να φύγουν με σκυμμένο το κεφάλι. Στο πρωτάθλημα μπορεί να δυσκολεύτηκε με τη Χάντερσφιλντ, αλλά πήρε το ζητούμενο με δίκαιο τρόπο.

Αναμέτρηση με φαβορί, η Άρσεναλ έχει το πάνω χέρι και η Σαουθάμπτον καλείται να αντιδράσει. Περιμένουμε ανοιχτό ματς με φάσεις και ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι θα παίξουν με απουσίες στα στόπερ, αλλά στο τέλος θα πάρουν το ζητούμενο. Επιλογή το διπλό με κάλυψη συνδυαστικά με τα γκολ, σε αποδόσεις διπλασιασμού.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΕΜΠΟΛΙ (16:00)

Σε χορταστική και αναμέτρηση θρίλερ, η Φιορεντίνα απέδρασε με βαθμό με το εντυπωσιακό 3-3 στην έδρα της Σασουόλο. Πίσω στο σκορ με δύο γκολ στο 67′, αντέδρασε προσωρινά και μείωσε με τον Σιμεόνε στο 70ο λεπτό. Δέχθηκε τρίτο στο 80′ και όλα έμοιζαν χαμένα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας «έκλεψε» τον βαθμό. Συμπλήρωσε οκτώ σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, τελευταία στις 30/09. Η Έμπολι συνέχισε την ανοδική πορεία, με το εντός έδρας 2-1 απέναντι στην Μπολόνια. Προέρχεται από 7 διαδοχικά Goal/Goal+Over.

Ζευγάρι κομμένο και ραμμένο για γκολ και θέαμα, η Έμπολι διανύει περίοδο φόρμας. Η Φιορεντίνα να ψάξει αντίδραση, περιμένουμε ματς με φάσεις και ρυθμό και χωρίς δεύτερη σκέψη επιλέγουμε το Over.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ – ΠΑΡΜΑ (16:00)

Σε ανοδική πορεία η Σαμπντόρια, απέδρασε με βαθμό 2-2 από τη Ρώμη με αντίπαλο τη Λάτσιο. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε το δεύτερο γκολ, όλα έδειχναν πως θα φύγει με άδεια χέρια. «Χτύπησε» με τον Σαπονάρα τρία λεπτά αργότερα, διεύρυνε το αήττητο σερί σε τρεις αγωνιστικές. Σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ για έξι διαδοχικές αναμετρήσεις. Η Πάρμα ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Κιέβο, σε παιχνίδι που ισοφάρισε στο 53′ και στη συνέχεια έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα. Μετρά μόλις μία ήττα στις πέντε πρόσφατες υποχρεώσεις. Σκοράρει για τέσσερις σερί υποχρεώσεις. Θα παραταχθεί με τέσσερις απουσίες.

Η Σαμπντόρια βρίσκεται σε θετικό μομέντουμ, σκοράρει με χαρακτηριστική ευκολία. Η Πάρμα θα παραταχθεί με απουσίες, δύσκολα θα τα βγάλει πέρα και ο άσος παίζεται σε ικανοποιητικά επίπεδα.