Μετά από ένα διήμερο χωρίς ιδιαίτερο στοιχηματικό ενδιαφέρον, η στήλη επιστρέφει σε φουλ ρυθμούς. Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο απολογισμός, στο τελευταίο κείμενο είχαμε πλήρη ευστοχία με 2/2 επιλογές. Σήμερα θα ασχοληθούμε με την Πρέμιερ Λιγκ, με την καθιερωμένη Boxing Day.

ΦΟΥΛΑΜ – ΓΟΥΛΒΣ (14:30)

Από «λευκή» ισοπαλία προέρχεται η Φούλαμ, απέδρασε με βαθμό από την έδρα της Νιούκασλ. Για πρώτη φορά μετά από αρκετό χρονικό διάστημα, κράτησε το μηδέν και έδειξε πως μπορεί να πάρει θετικά αποτέλεσμα στη μάχη της παραμονής. Η Γουλβς απέτυχε να σταματήσει το τρένο της Λίβερπουλ, ηττήθηκε εντός έδρας 2-0. Ξεκίνησε καλύτερα το ματς, είχε 1-2 ευκαιρίες να προηγηθεί και κόντρα στη ροή έμεινε πίσω στο σκορ (18′). Στη συνέχεια επιδόθηκε σε αμυντικά λάθη, έδωσε το δικαίωμα στους «ρεντς» και το δεύτερο στο 68ο λεπτό ήταν καταδικαστικό. Προέρχεται από έξι (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες) σερί ματς χωρίς ισοπαλία, τελευταία στις 11/11. Το σύνολο τερμάτων 2-3 εμφανίστηκε στις επτά πρόσφατες υποχρεώσεις.

Σαφέστατα πιο σταθερή ομάδα η Γουλβς, τη στιγμή που η Φούλαμ σε κάθε αγωνιστική παίζει για την επιβίωση της. Ισορροπημένο ζευγάρι, με οριακό φαβορί τους φιλοξενούμενους, περιμένουμε μάχη μέχρι τελικής πτώσης. Αμφότερες με μεγάλη ποιότητα μεσοεπιθετικά, επιλογή το Over σε αποδόσεις άνω του διπλασιασμού.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ – ΑΡΣΕΝΑΛ (19:15)

Η Μπράιτον ηττήθηκε 2-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ, πραγματοποιώντας εμφάνιση κάτω του μετρίου. Επιθετικά ανύπαρκτη, δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (21′, 77′) και υπέστη τρίτη σερί ήττα. Η Άρσεναλ αντέδρασε μετά τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ, με το δίκαιο 3-1 στο Λονδίνο κόντρα στην Μπέρνλι. Δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, ενώ γλίτωσε το γκολ πριν προηγηθεί. Δέχθηκε τη μείωση στο 63′, παραλίγο να ισοφαριστεί και το «καθάρισε» στις καθυστερήσεις. Σκόραρε στις 17 από τις 18 φετινές υποχρεώσεις στην Πρέμιερ Λιγκ, μοναδική φορά που απέτυχε στην πρεμιέρα (12/08).

Σε περίπτωση που η Άρσεναλ παρουσιαστεί 70% σοβαρή ανασταλτικά, δύσκολα θα αντιμετωπίσει προβλήματα. Σε πτώση η Μπράιτον, δέχεται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία και περιμένουμε να ηττηθεί. Το διπλό παίζεται στο 1.65, συνδυαστικά με το Over πληρώνει καλύτερα.