Με Πρέμιερ Λιγκ θα πορευθούμε στο σημερινό πρόγραμμα, με αρκετές ομάδες να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο. Επικρατεί ένας μικρός χαμός στις τελευταίες θέσεις, με τα ζευγάρια Μπέρνλι-Μπράιτον, Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας και Κάρντιφ-Σαουθάμπτον.

MΠΕΡΝΛΙ – ΜΠΡΑΪΤΟΝ (17:00)

Μεσοβδόμαδα η Μπέρνλι τα έδωσε όλα, ηττήθηκε 3-1 εντός έδρας από τη Λίβερπουλ. Προηγήθηκε με τον Κορκ στο 54ο λεπτό, εν συνεχεία δέχθηκε αφόρητη πίεση και υπέκυψε στην ανωτερότητα των «ρεντς». Συμπλήρωσε οκτώ σερί αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, έξι ήττες) χωρίς τρίποντο, τελευταίο στις 30/09. Παραμένει σταθερά εντός ζώνης του υποβιβασμού, στο -1 απλο την 17η θέση. Η Μπράιτον προέρχεται από δεύτερη διαδοχική νίκη, με το 3-1 επί της Κρίσταλ Πάλας. Για πρώτη φορά μετά από καιρό βρήκε λύσεις επιθετικά, σκοράροντας τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Αποσπάστηκε στο +12 από την επικίνδυνη ζώνη.

Κρίσιμη αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, σε περίπτωση ήττας θα έχουν σοβαρότατα προβλήματα. Η Μπράιτον δέχεται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία, το σερί της κρίνεται ικανοποιητικό και περιμένω να σταματήσει στο «Τερφ Μουρ». Ποντάρισμα στον άσο με κάλυψη το dnb (σε περίπτωση ισοπαλίας, επιστρέφεται το αρχικό ποντάρισμα).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ – ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ (17:00)

Σε ανοδική πορεία η Γουέστ Χαμ, πήρε εντός έδρας τρίποντο με σκορ 3-1 κόντρα στην Κάρντιφ. Με πρωταγωνιστή τον Λούκας Πέρεθ, πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ έβαλε γερές βάσεις και το «κλείδωσε» με τον Αντόνιο στο 61ο λεπτό. Δεύτερη σερί νίκη, σκοράροντας τρία τέρματα με το σύνολο του Μανουέλ Πελεγρίνι να ξεπερνά την κρίση του τελευταίου διαστήματος. Η Κρίστααλ Πάλας ηττήθηκε (3-1) με κάτω τα χέρια από την Μπράιτον, προβληματίζοντας εκ νέου αμυντικά.

Μίνι ντέρμπι του Λονδίνου, με τη Γουέστ Χαμ να έχει οριακό προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν παίζεται ο ξερός άσος. Η Κρίσταλ Πάλας θα προσπαθήσει να αντιδράσει, ανασταλτικά βγάζει τεράστια θέματα και περιμένουμε να τα βρει δύσκολα. Επιλογή το 1Χ συνδυαστικά με τα γκολ.

KAΡΝΤΙΦ – ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (17:00)

Η Κάρντιφ ηττήθηκε στο Λονδίνο 3-1 απο τη Γουέστ Χαμ, δεχόμενη όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Για ακόμα μία αγωνιστική μακριά από την Ουαλία παρουσίασε τρανταχτές αδυναμίες, στα θετικά πως βρίσκεται στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Σαουθάμπτον έχασε με κάτω τα χέρια στο «Γουέμπλεϊ» από την Τότεναμ, χάλασε την καλή εικόνα προ εβδομάδας.

Εξάποντο ματς στη μάχη της παραμονής, αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες και δίνουμε οριακό προβάδισμα στην Κάρντιφ. Σε υψηλή απόδοση ο άσος, προσφέρεται η δυνατότητα να ποντάρουμε με κάλυψη σε dnb