Το Γιουρόπα Λιγκ όπως αναμενόταν είχε αρκετά γκολ, με στη στήλη να κάνει το απόλυτο 3/3 και να κλείνει με ικανοποιητικό κέρδος. Σήμερα θα ασχοληθούμε με δύο επιλογές από τα πρωταθλήματα των Eρεντιβίζιε και Τσάμπιονσιπ.

ΒΙΛΕΜ – ΝΤΕ ΧΑΑΓΚ (21:00)

Τραγική εμφάνιση από τη Βίλεμ, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια εντός έδρας από τη Χέρενφεν. Το τελικό 5-1 δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης, αμυντικά παρουσιάστηκε εκτός τόπου και χρόνου. Ισοφάρισε στο 17ο λεπτό, εν συνεχεία αναγκάστηκε να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα. Δέχθηκε πίεση, απέτυχε να βρει λύσεις και να κλείσει χώρους, μοιραία υπέστη συντριβή. Over 3.5 τα τρία από τα τέσσερα πρόσφατα ματς στην Ερεντιβίζιε. Η Ντε Χάαγκ κόλλησε στο 0-0 με αντίπαλο την Ντε Γκράαφσχαπ, έμεινε για δεύτερη σερί υποχρέωση χωρίς νίκη. Μετρά μόλις μία στα επτά τελευταία, με απολογισμό δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Over τα τρία από τα πέντε πρόσφατα στην κατηγορία.

Σωστά μοιρασμένο το σετ, η Βίλεμ έχει οριακά τον πρώτο λόγο, αλλά αμυντικά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Η Ντε Χάαγκ το παλεύει στα τελευταία ματς, αμφότερες παίζουν ανοιχτά και ευνοεί για ποντάρισμα στα γκολ.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ (21:45)

Eπιστροφή στις νίκες για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με το εκτός έδρας 2-0 απέναντι στη Ρέντινγκ. Σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη, αμυντικά απειλήθηκε ελάχιστα και βρήκε τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο. Βρίσκεται στην 3η θέση με 37 βαθμούς και στο -5 από την κορυφή. Under 2.5 γκολ οι τέσσερις από τις πέντε πρόσφατες εντός έδρας υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα. Η Γουέστ Μπρομ προέρχεται από ισοπαλία 2-2 με αντίπαλο την Άστον Βίλα. Πίσω στο σκορ δύο φορές, είχε απαντήσεις σε ισάριθμες περιπτώσεις και έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις. Μετρά πέντε σερί goal/goal, ενώ τα τέσσερα εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over.

Αμφότερες σε καλή κατάσταση, σκοράρουν με σχετική άνεση και θέλουν αποτέλεσμα για να παραμείνουν εντός στόχων. Περιμένουμε ανοιχτό ματς με γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις, επιλογή το Over σε αξιοπρεπέστατη απόδοση.